Київ, вул. Лаврська, 9, корпус 29      Тел./факс: 280-13-43

Пн Ср Чт Пт Сб Вс: 10 - 18 год., Вт - вихідний

 

 

Контакти

Розсилка новин

З історії музею

     В основу існуючого зібрання НМУНДМ були покладені збірки етнографічного, художньо-промислового, історичного відділів Київського художньо-промислового і наукового музею ім. Імператора Миколи Олександровича. Таку назву було офіційно надано у грудні 1904 року Київському музею, чи Київському музею старожитностей і мистецтв.

     

На 1902 рік музей мав лише невелику кількість побутових предметів, що надходили переважно від приватних осіб. Одне з найбільших поповнень відбулося у 1905-1906 роках при організації й проведенні виставки прикладного мистецтва і кустарних виробів. Виявлення уваги до особливостей української народної орнаментики приводить до збирання цікавих за художнім значенням творів, а з тим і до формування колекцій старовини зразків з різних галузей народного мистецтва — ткацтва, гончарства, вишивки. Особливого значення набувають збірки різьблених дерев'яних виробів, українського гутного скла, колекції творів відомих на Україні порцелянових і фаянсових фабрик — Городниці, Корця, Баранівки, Волокитинського заводу і, найбільше, Києво-Межигірської фабрики.

     

Експедиційна діяльність охопила майже всю Україну — найбільш повно Наддніпрянщину, Лівобережжя, Поділля, також Закарпаття й Прикарпаття. Тому на кінець 20-х років склалося повноцінне музейне зібрання, яке, і надалі поповнюючись, потребувало систематичного вивчення.

     

Подальша історія колекції була пов'язана так само з міським музеєм, який у 1919 році — Перший державний музей, з 1924 по 1936 р. — Всеукраїнський історичний музей ім. Т. Шевченка (відділ історико-побутовий і народного мистецтва). Певний час співіснувала колекція у складі Державного музею українського мистецтва (сучасний Національний художній музей). І тільки з 1954 року виділена окремим зібранням.

     

Державний музей українського народного декоративного мистецтва (ДМУНДМ), утворений у 1964 році, став одним з найбільших в Україні і представляв поєднання народної, самодіяльної і професійної шкіл декоративно-прикладного мистецтва.

     

У 2010 році Указом Президента України музею було надано статус Національного.