Початок ->"Софійська гончарня" ->Яків Падалка


Пошук

Музейний проект "Софійська гончарня" передбачає:

- Регулярний випуск на музейному сайті публікацій, присвячених діяльності творчого осередку "Софійської гончарні".
(Лютий- червень 2007 р.)

Народні майстри та художники експериментальної майстерні:


- Виставку з фондової колекції робіт всіх митців майстерні.
Експонування оригінальних документів про діяльність творчого осередку.
(Червень 2007 р.)- Організацію та проведення Вечора пам’яті за участю всіх художників, науковців, письменників, діячів культури, які безпосередньо спілкувалися з творчим осередком або працювали в ньому.
(Червень 2007 р.)- Видання буклету до виставки.
(Травень 2007 р.)- Видання фотоальбому про творчий доробок художників експериментальної майстерні.
(Осінь 2007 р.)Експериментальна майстерня.
Творчий осередок.
До 100-річчя Н.І.Федорової.Яків Падалка

     Професія гончара у роду Падалок із села Межиріч на Сумщині спадкова. Прадід Якова Івановича – потомствений гончар. Федот Романович керував гончарною майстернею, заснованою графом Капністом. Він прославився роботами, що були презентовані на виставках у Москві, Ростові, Петербурзі, а у 1887 році отримав Срібну медаль на виставці у Харкові. Саме він навчив професії свого онука Івана Андрійовича. А той у свою чергу став вчителем для сина Якова.

     З 1939 року Я. Падалка навчався в професійній школі при Сумсько - Степанівському горняно-черепичному заводі. Потім гончарив у різних установах Києва та області, а в 1968 – 1986 роках працював у лабораторії архітектурно-художньої кераміки при Київському зональному науково-дослідному інституті експериментального проектування житлових і громадських споруд. Саме в стінах лабораторії розкрився могутній талант Я. Падалки.

Поряд з традиційними формами (глечики, макітри, миски, тарелі, іграшки “монетки” тощо) він створював оригінальну декоративну скульптуру.

Невичерпна фантазія майстра перевтілювала давні традиційні форми української народної іграшки – баранців, коників, птахів, чортів, оленів, козликів – у цілком самобутні фантастичні істоти. Розширюючи грані жанру декоративної скульптури, Падалка створює попільнички та свічники, настільні прилади для олівців у вигляді фантастичних звірів. Ці оригінальні ужиткові речі одночасно є окрасою інтер’єру. У 1970 – 80-ті роки майстер звертається до скульптурного ілюстрування українських літературних шедеврів. Мовою пластики він створив талановиті скульптурні композиції до творів М.В.Гоголя “Вій”, І.П.Котляревського “Наталка-Полтавка” та “Енеїда”, до драми-феєрії Лесі Українки “Лісова пісня”, до вірша Т.Г.Шевченка “Сон”.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Ваза з трьома ручками. 1980-ті.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Чорний кіт. 1990-ті.

     Кращі роботи художника зберігаються у музеях Полтави, Вільнюса, Санкт-Петербурга, Києва. Його твори неодноразово представляли мистецтво України на виставках у Польщі, Швеції, Італії, Америки, на декадних виставках у Москві. Скульптурні об’єми і декоративні настінні тарелі роботи майстра прикрашають інтер’єри Будинку кіно у Києві, готелів “Київ”, “Феофанія”, “Русь”. Музей українського народного декоративного мистецтва володіє значною збіркою робіт майстра - 124 твори.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

    Птахи. Скульптура.
    1970-ті.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Звір фантастичний. Скульптура. 1970-ті.

    Тиква динамічна. 1990-ті.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Свічники.  

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

1970-ті.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Чорти. Свічники. 1970-ті.

     Творчість Якова Івановича Падалки, заслуженого майстра народної творчості, посідає достойне місце в історії українського народного мистецтва. Засвоївши найцінніше та найдосконаліше від попередників, продовживши справу свого роду, майстер сказав нове слово в мистецтві.

Ірина Бекетова


Content-type: text/html CGI Error

CGI Error

Cannot open file 'msid_DB': No such file or directory


 

На початок

Початок ->"Софійська гончарня" ->Яків Падалка


© 2007 Музей українського народного декоративного мистецтва. Умови використання матеріалів