Київ, вул. Лаврська, 9, корпус 29      Тел./факс: 280-13-43

Пн Ср Чт Пт Сб Вс: 10 - 18 год., Вт - вихідний

 

 

Контакти

Розсилка новин

Відгуки

Архів виставок, 2013 р. (II півріччя)

     До архіву виставок 2013 р. (I півріччя)
                                          До каталогу виставок 2014 р.   

 

«Петриківський розпис – колір традицій»
Виставка з фондів Дніпропетровського художнього музею

     З 20 грудня 2013 р. по 20 січня 2014 р. у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва працювала виставка з фондів Дніпропетровського художнього музею «Петриківський розпис – колір традицій». Презентація була приурочена до важливої для української культури події – включенню Петриківського розпису до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства. Петриківка стала першим представником від України, який отримав такий високий статус.

     В останні три роки було проведено більше 50 виставок творів цього унікального народного розпису в багатьох країнах світу. Зокрема, Петриківський розпис презентовано в посольствах України у країнах Євросоюзу, Європейському Парламенті в Брюсселі, Музеї сучасного мистецтва в Кувейті, в штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі, а також у відомій іспанській культурно-науковій інституції «Ateneo de Madrid», університеті Мадрида, в містах Барселона і Малага.

     Цей дивовижний розпис є одним з яскравих проявів унікальної української художньої культури, культури стародавньої, яка створювалася протягом століть плідною працею народних майстрів минулого та сучасності. Далеко за межами нашої країни відомі імена народних майстрів села Петриківки Дніпропетровської області.

     Перейти на сторінку виставки

 

Параска Хома. Декоративний розпис.

     З 12 грудня 2013 р. по 23 січня 2014 р. у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва працювала ювілейна виставка творів заслуженого майстра народної творчості України, лауреата премій ім. Катерини Білокур та Ярослава Луковецького, члена Національної спілки художників України та Національної спілки майстрів народного мистецтва України Параски Петрівни Хоми, присвячена 80-річчю від дня її народження. На ній представлені твори, що зберігаються в колекції Національного музею українського народного декоративного мистецтва і репрезентують творчість майстрині за період з 1968 по 1991 рр.

     Перейти на сторінку виставки

 

Василь Іванович Свида. Скульптурна різьба.

     З 14 листопада 2013 р. по 15 січня 2014 р. у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва працювала виставка, присвячена 100-літньому ювілею Василя Івановича Свиди (1913 – 1989) – народного художника України, лауреата Державної (нині Національної) премії України імені Тараса Шевченка.

     Талановитий скульптор народився у гірському селі Пацканьово сучасного Ужгородського району Закарпатської області у багатодітній родині. Після закінчення Ясінянської чотирирічної школи з художньої обробки дерева працював у приватних різьбярських майстернях. Збереглися зразки іконостасного різьблення, виконанані В. Свидою за власними проектами для місцевих церков. Але найдовше довелося йому працювати у церковно-реставраційній майстерні у м. Брно в Чехії.

     Перейти на сторінку виставки

 

Антон Гнатович Штепа
Художнє різьблення по дереву

     Розширена експозиція творів знаного народного майстра художнього різьблення по дереву Антона Гнатовича Штепи (1903 – 2005), що працювала у залах Національного музею українського народного декоративного мистецтва, була присвячена 110-річчю з дня його народження.

     А. Г. Штепа був винахідником у галузі техніки, власноруч виготовляв різні музичні інструменти та сам грав на них. Природа обдарувала його акторськими здібностями. Але найбільш яскраво його талант виявився в образотворчому та декоративно-ужитковому мистецтві, хоч і почав займатися художнім різьбленням коли йому було вже понад 60 років. Проте встиг залишити по собі вагомий мистецький спадок, який приніс народному майстру визнання не тільки в Україні, а й за її межами.

     Особливої уваги заслуговує його скульптурна пластика – багатофігурні жанрові композиції, портретні зображення національних героїв, класиків української літератури. Найбільше він захоплювався шевченкіаною. Твори з цієї тематики плануємо показати на виставці до 200-річчя з дня народження поета.

     Перейти на сторінку виставки

«Самородок». Олександр Мірошников. Ювелірне мистецтво.

     15 листопада о 16 год. у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва відбудеться відкриття виставки під назвою:

 

«Самородок».
Каменерізне та ювелірне мистецтво заслуженого ювеліра України, повного кавалера орденів Меморіального Фонду Карла Фаберже О. В. Мірошникова.

 

     Кияни та гості міста вперше познайомилися з творами О. В. Мірошникова на його персональній виставці, яка відбулась у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва у 2004 р. Відтоді його називають «Галицький Фаберже». Це порівняння є надзвичайно високою оцінкою творчості О. Мірошникова, але «…його мистецькі роботи із дорогоцінного каміння та металу настільки оригінальні, що колись будуть говорити – це стиль Міро» – так письменник Юрій Николишин відзначив своєрідність художніх надбань Олександра Васильовича.

     Перейти на сторінку виставки

 

Килими та гобелени Олега Машкевича

     Виставка творів заслуженого художника України Олега Львовича Машкевича (1925-1996) працювала у залах Національного музею українського народного декоративного мистецтва з 26 жовтня 2013 р. по січень 2014 р. Побудована вона була на матеріалах музейної колекції.

     Творчість Олега Львовича є яскравою сторінкою в історії килимового мистецтва ХХ століття. Використовуючи художню спадщину минулого, він створив нові зразки килимів та гобеленів. Художник працював у таких відомих центрах килимарства як смт. Дігтярі Чернігівської області, м. Хотин Чернівецької області, м. Глиняни Львівської області, смт. Решетилівка Полтавської області. Вагомий внесок зробив Олег Машкевич і в розвиток класичного гладкотканого гобелена. Його твори різні за формами, композиціями, орнаментикою, декоративною і смисловою суттю, проте кожен вражає завершеністю композиції, красою і неповторністю.

     Перейти на сторінку виставки

 

«Осяяння». Євгенія Шудря. Художня вишивка.

     З 25 жовтня по 11 листопада у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва працювала виставка під назвою «Осяяння» яка представляла творчість Євгенії Стефанівни Шудрі – інженера за фахом і вишивальниці та дослідниці за покликанням.

     20 років Є. С. Шудря працювала конструктором у Науково-дослідному інституті «Квант». У вільний від роботи час захоплювалася вишиванням.

     Нею виконано панно, килими, рушники тощо, які неодноразово експонувалися на персональних виставках та були представлені на Всеукраїнській виставці народної творчості. У роботах останніх років вона активно звертається до зразків українського декоративного розпису.

     Перейти на сторінку виставки

 

Виставка творів сучасного мистецтва
«Намистини Зінаїди Ліхачевої. 2010-2013»

     У залах Національного музею українського народного декоративного мистецтва з 20 вересня 2013 року експонувалася виставка творів сучасного мистецтва «Намистини Зінаїди Ліхачевої. 2010-2013» (сучасний художній костюм, прикраси, аксесуари, інсталяції), яка репрезентувала мистецький доробок художниці за останні роки. Куратор – заслужений діяч мистецтв України Зоя Чегусова.

     Експозиція виставки налічує понад 70 творів – 70 своєрідних «намистин» художниці, серед яких авторські сукні, блузи, головні убори, футболки з художніми принтами, аксесуари та інсталяції, які складаються в зернини оригінальної «прикраси» – справжньої оздоби творчості Ліхачевої останніх трьох років. Авторська інтерпретація автентичних орнаментальних мотивів і знакових символів народного мистецтва, ремінісценції українського народнопоетичного і пісенного фольклору, відтворені сучасними засобами мистецького вислову, почуттєвий досвід мисткині з її здатністю до глибокого естетичного та душевного переживання найвищих надбань національної культури – усе це сукупно є сенсом творчості самобутньої київської художниці Зінаїди Ліхачевої, яка наполегливо та послідовно шукає органічну для себе «нішу» в мистецькому просторі Сontemporary Art.

     Презентація виставки відбулася 27 вересня 2013 р. о 18.30. в приміщенні музею.

     Виставка працювала до 21 жовтня 2013 року.

     Перейти на сторінку виставки

 

Кераміка Каленика Вакуловича Масюка (1878-1933)
в колекції НМУНДМ

     Національний музей українського народного декоративного мистецтва презентує розширену експозицію, присвячену 135-річному ювілею від дня народження Каленика Вакуловича Масюка – талановитого дибинецького майстра. На виставці представлено понад 10 яскравих і значимих робіт гончаря.

     Село Дибинці Київської губернії – найбільший осередок виробництва мальованого посуду Наддніпрянщини наприкінці XIX – початку XX століть. Гончарством займалися у Дибинцях здавна. Його розвиткові сприяли зручне географічне розташування села, близькість лісу (над річкою Рось розкинувся великий Розкопанський ліс) та багаті поклади високоякісних гончарних глин. Поблизу села проходили розвинуті торгові шляхи. Дибинці лежать всього за 6 км від м. Богуслава, де часто відбувались ярмарки.

 

Оксана Грудзинська. Ювілей.

     

     З 12 липня 2013 року в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва починає роботу ювілейна виставка заслуженого художника України, члена Національної спілки художників України Оксани Грудзинської.

     Вона є автором багатьох керамічних творів, що прикрашають міста України, інтер’єри будинків та музейні експозиції. У її творчому доробку – декоративні панно у підземному та наземному вестибюлях станції метро „Хрещатик”. Вони стали символом, візитівкою не тільки київського метрополітену, але й української столиці в цілому.

 

НИКИФОР (Дровняк, 1895–1968)
Виставка творів з колекції Окружного музею у Новому Сончі
(Польща)

     З 17 травня по 30 червня 2013 р. у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва працює виставка творів відомого польського художника, українця за походженням, одного з найкращих примітивістів світу Никифора з колекції Окружного музею у Новому Сончі (Польща).

     Ниќифор Дровн́як (1895–1968) народився у с. Криниця, що на Лемківщині (Польща). Мав принаймні 10 імен, під якими фігурував у мистецтвознавчих книжках цілого світу. Наприклад: «Никифор з Криниці», «Никифор Криницький», «Ян Криницький», «Матейко з Криниці», «Мастер з Криниці», «Лемко Никифор».

     Никифора як художника світ відкрив 1932 року, коли в Парижі в галереї Леон Марсель експонувалася його виставка з 200 малюнків. Цей захід організував Львівський народний музей імені Т. Шевченка. Митець-самоук був визнаний одним з найцікавіших з-поміж майже сорока своїх колег. Польський художник Єжи Вольф опублікував нарис «Маляр наївного реалізму у Польщі» («Аркада», 1938), і від того часу кілька десятків років Никифор був у центрі уваги і митців, і глядачів, яких захоплювала його самобутня творчість. Потім були виставки у Польщі. Але справжню славу митцю принесло експонування його робіт у Парижі 1959 року. Відтоді творчість Никифора набула світової популярності.

     Перейти на сторінку виставки

 

© 2014 Національний музей українського народного декоративного мистецтва.    Умови використання матеріалів