Початок ->"Софійська гончарня" ->Оксана Грудзинська


Пошук

Музейний проект "Софійська гончарня" передбачає:

- Регулярний випуск на музейному сайті публікацій, присвячених діяльності творчого осередку "Софійської гончарні".
(Лютий- червень 2007 р.)

Народні майстри та художники експериментальної майстерні:


- Виставку з фондової колекції робіт всіх митців майстерні.
Експонування оригінальних документів про діяльність творчого осередку.
(Червень 2007 р.)- Організацію та проведення Вечора пам’яті за участю всіх художників, науковців, письменників, діячів культури, які безпосередньо спілкувалися з творчим осередком або працювали в ньому.
(Червень 2007 р.)- Видання афіші та запрошень до Вечора пам’яті.
(Травень 2007 р.)- Видання фотоальбому про творчий доробок художників експериментальної майстерні.
(Осінь 2007 р.)Експериментальна майстерня.
Творчий осередок.
До 100-річчя Н.І.Федорової.Оксана Грудзинська

     Оксана Аркадіївна Грудзинська - заслужений художник України, член Національної спілки художників України. Народилася в Москві у родині архітектора. Закінчила Московський інститут прикладного та декоративного мистецтва, її педагогами з фаху були відомі художники Олександр Дейнека, Роберт Фальк. Дипломною роботою молодої художниці стало керамічне панно “Українські танці”.

     З 31 серпня 1947 р. О. Грудзинська почала працювати в експериментальній майстерні. Творчий колектив гончарні в цей час був невеликий – О. Залізняк, О. Грудзинська, Г. Шарай, Н. Федорова. Професійним художником була одна О. Грудзинська. Доводилось все робити самим – ліпити твори, сушити і завантажувати і розвантажувати піч, стежити за випалом. . Понад 20 років натхненної праці в майстерні художниця творила найрізноманітніші панно, вставки, розписні полумиски, вази, куманці тощо. Декоративні вази та блюда, розписані Оксаною Грудзинською, графічно чіткі, барви розписів стримані та лаконічні.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

     Самобутні розписи О. Грудзинська виконувала за місцевими фольклорними та літературними мотивами (декоративні полумиски “Козак Мамай”, “На панщині пшеницю жала”, “Танок” тощо). Важливим елементом серед мистецьких засобів О. Грудзинської є форма. Найрізноманітніші вази, глечики, настінні полумиски, посудини для вина і води – основна спрямованість творчості художниці у 1960-ті роки. Мисткиня тонко відчуває красу контура, графіку малюнка, її твори гармонійно й змістовно входять в інтер’єри невеликих камерних приміщень.

     Витоки краси, поетичності, логічності художнього стилю О. Грудзинської - в українському народному декоративному мистецтві. Вона застосовує не стільки форми і мотиви народного митецтва, скільки принципи, що складають його основу. Одна з головних робіт мисткині: декоративне панно у підземному вестибюлі станції київського метро “Хрещатик”, 1960 рік, (творча група: архітектор Коломієць М.С., технолог Федорова Н.І., художник Грудзинська О.А., виконавець Шарай Г.Г.). Панно складається з 12 типів плиток, які мають безліч варіантів. Вдало поєднані з архітектурним простором, панно утворюють оригінальні ритмічні ряди і надають інтер’єру виразних національних рис.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

     На початку 70-х років Оксана Грудзинська працювала в Художньому фонді України, зокрема в комбінаті монументального та декоративного мистецтва, на посаді випалювача в керамічній майстерні по вул. Філатова, 10а. Виконала ряд замовлень керамічних панно, мозаїчне панно для механіко-математичного технікуму в Києві (1972), у м. Суми, смт. Хоростків Тернопільської обл. тощо.

      Оксана Грудзинська багато творчо працювала, її роботи неодноразово експонувались на персональних виставках, тематичних презентаціях українського мистецтва в Україні, Росії тощо.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Про її творчість писали в журналах: “Декоративное искусство СССР”, “Україна”, “Радянська жінка”, газетах “Известия”, “Советская культура”, “Радянська Україна” та “Вечірній Київ”.

     Нині мисткиня працює викладачем на кафедрі кераміки інституту декоративного мистецтва та дизайну ім. М. Бойчука, передаючи свій великий досвід молодим керамістам.

ВОЛОДИМИР ОНИЩЕНКО


Content-type: text/html CGI Error

CGI Error

Cannot open file 'msid_DB': No such file or directory


 

На початок

Початок ->"Софійська гончарня" ->Оксана Грудзинська


© 2007 Музей українського народного декоративного мистецтва. Умови використання матеріалів