Початок ->Виставки ->Золотий воїн

Золотий воїн. Скарби сакських курганів



Пошук


Усі представлені виставки

 

З 2 по 15 лютого в музеї працює виставка давнього ювелірного мистецтва Казахстану "Золотий воїн. Скарби сакських курганів", яка проходить у рамках проведення Року Республіки Казахстану в Україні. Унікальні археологічні пам'ятки ювелірного мистецтва з сакських курганів в Україні експонуються вперше.

Народне ювелірне мистецтво казахів займає особливе місце в історії національної культури. Витоки його лежать в глибині століть. Багато з предметів, знайдених під час археологічних розкопок, є унікальними скарбами світового мистецтва. До найбільш цінних виробів належить знахідка з кургану Іссик в Алматинській обл. (У-ІУ ст.ст. до н.е.) – “Золотий воїн”, що є видатним зразком східно-сибірського ювелірного мистецтва, так званого звіриного стилю. Вона дає можливість досліджувати культуру саків, їх міфологію, мистецтво, писемність, соціальну структуру.

Одяг сакського воїна прикрашений 4.000 золотих виробів. Конусоподібний головний убір прикрашений 150 пластинками.

На виставці також експонуються унікальні реконструкції предметів кінського спорядження, релігійного культу кочових племен, що жили у V - III ст. до нашої ери.


Традиційні ювелірні прикраси казахів XVII - XIX ст. зі срібла, позолоти, коштовного та напівкоштовного каміння є одними з найцікавіших експонатів виставки.

Переважна більшість з них - це жіночі прикраси, що відображають самобутню культуру різних регіонів Казахстану. Одним з найбільш багато оздоблених прикрасами є весільний головний убір дівчини – “саукеле”.

В експозиції також представлені призначені для заплітання волосся шолти, шашбау, красиво орнаментовані каблучки-печатки, нашийні та нагрудні прикраси, бойтумар (підвіска-оберіг), браслети, застібки та ґудзики. Вражають своєю красою та неповторністю пояси, які є частиною національного костюма, побутові предмети: гігієнічний набір і табакерка, ніж у піхвах, шабля з піхвами, різновиди кінського спорядження та батіг.

 

Казахські ювеліри переважно працювали зі сріблом, володіли особливо складними технічними навичками ювелірної справи, знали різноманітні способи обробки та виготовлення: золочення, напилення, кування, інкрустація, вороніння та ін.

Казахські прикраси, позначені красою й довершеністю форм, займають особливе місце в національній культурі як втілення народних естетичних уявлень.




Матеріали представлені Міністерством культури та інформації Республіки Казахстан


 





Початок ->Виставки ->Золотий воїн


© 2006 Музей українського народного декоративного мистецтва: Умови використання матеріалів