Початок ->Виставки ->А.Г.Штепа. Художнє різьблення.

Антон Гнатович Штепа. Художнє різьблення.

Пошук


Усі представлені виставки

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

     Розширена експозиція творів знаного народного майстра художнього різьблення по дереву Антона Гнатовича Штепи (1903 – 2005), що відкрилась у залах Національного музею українського народного декоративного мистецтва, присвячується 110-річчю з дня його народження.

     З’явився на світ Антон Штепа у мальовничому поліському селі Сваричівка на Чернігівщині в родині, у якій з діда-прадіда займалися виготовленням виробів з деревини. Саме цю майстерність успадкував А. Г. Штепа. Він мав не лише вправні руки, а й багату фантазію: був винахідником у галузі техніки, власноруч виготовляв різні музичні інструменти та сам грав на них. Природа обдарувала його акторськими здібностями. Але найбільш яскраво його талант виявився в образотворчому та декоративно-ужитковому мистецтві, хоч і почав займатися художнім різьбленням коли йому було вже понад 60 років. Проте встиг залишити по собі вагомий мистецький спадок, який приніс народному майстру визнання не тільки в Україні, а й за її межами.

     Особливої уваги заслуговує його скульптурна пластика – багатофігурні жанрові композиції, портретні зображення національних героїв, класиків української літератури. Найбільше він захоплювався шевченкіаною. Твори з цієї тематики плануємо в наступному році показати на виставці до 200-річчя з дня народження поета.

     Сьогодні репрезентуємо лише одну з граней його творчості – скульптурні композиції з фольклорно-етнографічною тематикою, що була йому особливо близькою та зрозумілою. Саме цей аспект відображають кращі роботи, представлені в експозиції – «Ішов кобзар до Києва та й сів спочивати» (1966), «Сівба» (1968), «Жнива» (1969), «Баба-чарівниця» (1970), «На ярмарок» (1975), «У Крим по сіль» (1975), «Баян» (1987). У цих творах А. Г. Штепа виявив не тільки любов і повагу до селянської праці, але й передав красу та поетичність душі українського народу, його найхарактерніші риси – гідність, мудрість, почуття гумору. У невеликих за розміром роботах майстер досяг монументальності, значущості образів за рахунок узагальненості форм, лаконічності силуетів. До основних стилістичних ознак належать деякі порушення пропорцій та статичність постатей людей, і в той же час твори приваблюють наївністю та щирістю. Саме ці риси притаманні народній скульптурі.

     Антон Гнатович ніколи не копіював натуру, не робив попередніх ескізів. Уяву про майбутню композицію тримав у голові та серці. Задум твору втілював у матеріалі за допомогою спеціальних інстументів: брав шмат деревини та починав ніби прибирати зайві частини. На перший план виступало загальне рішення композиції, що була як правило позбавлена симетрії, в той же час майстер приділяв увагу окремим деталям, наприкла, жестикуляції героїв. Якщо в одних скульптурах бачимо узагальненість образу, то в іншіх композиціях – деяку деталізацію та оповідність. Обдарованого різьбаря відрізняє також висока майстерність не лише у побудові композицій, а й у володінні улюбленим матеріалом – деревиною різних порід.

     Ранні твори – «Поцілунок матері» (1946), «Гуцулка з бесагами» (1948), «Гуцул із сокирою» (1948), «Іду в партизани» (1948) та інші, позначені реалістичністю зображень, емоційним піднесенням, що стало притаманним художньому почерку В. І. Свиди. І хоча він працював також і з глиною (теракота, майоліка, фарфор) та гіпсом, дерево назавжди залишилося для нього найважливішим матеріалом, в якому скульптор втілював свої мрії.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Йшов кобзар до Києва та й сів спочивати. 1966.
Дерево, різьблення

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

На ярмарок. 1975.
Дерево, різьблення (фото М. К. Андреєва)

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Баба-чарівниця. 1970.
Дерево, різьблення

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

У Крим по сіль. 1975.
Дерево, різьблення

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Жнива. 1969.
Дерево, різьблення

     Потужний внесок А. Г. Штепи в українське мистецтво був поцінований, про що свідчить надання йому звання заслуженого майстра народної творчості України та лауреата премії ім. Катерини Білокур.

     

Т. О. Романова
– провідний науковий
співробітник НМУНДМ
Content-type: text/html CGI Error

CGI Error

Cannot open file 'msid_DB': No such file or directory


На початок





Початок ->Виставки ->А.Г.Штепа. Художнє різьблення.


© 2013 Національний музей українського народного декоративного мистецтва. Умови використання матеріалів