Микола Трегубов. Скульптурна композиція «Пам’яті Кобзаря»


ПочатокМикола Трегубов. Скульптурна композиція «Пам’яті Кобзаря»

Усі експонати

Проект «Музейний експонат місяця» 2014 року
присвячений 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка

     Експонатом місяця жовтня 2014 року визначено
скульптурну композицію М. С. Трегубова «Пам’яті Кобзаря»

     Постать Тараса Григоровича Шевченка та образи героїв його літературних творів знайшли широке відображення у творчості багатьох митців вітчизняного народного та професійного декоративного мистецтва. Створюючи оригінальні роботи в царині кераміки, фарфору, художнього різьблення на дереві, декоративного розпису, ткацтва та вишивки тощо художники не тільки віддають данину пам’яті геніальному сину українського народу, а й мистецькими засобами передають складну та багатогранну палітру його творів.

     Осібне місце твори на шевченківську тематику посіли і в багатому творчому доробку заслуженого художника України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Миколи Семеновича Трегубова.

     Становлення М. С. Трегубова як митця та його творчий шлях нерозривно пов’язані з діяльністю Коростенського фарфорового заводу, куди він прийшов працювати по закінченні Львівського інституту прикладного та декоративного мистецтва у 1956 р. і де тривалий час обіймав посаду головного скульптора. Широкий творчий діапазон, неповторне авторське розкриття образів, тонке відчуття співвідношення форм виробів і їхнього декору, майстерне володіння техніками та прийомами оздоблення – так можна охарактеризувати засади, на яких ґрунтується творчість Миколи Семеновича. Він є автором численних сервізів, ваз, скульптурних композицій тощо.

     Шевченківські теми розкриває у таких своїх творах як барельєф «Т. Г. Шевченко» (1961 р.), декоративні блюда «Титарівна» та «Ой, надіну я сережки та добре намисто» (1963 р.), скульптури «На панщині» та «Сліпий кобзар з поводирем» (у співавторстві з В. М. Трегубовою; 1964 р.), декоративні вази «150 років Великому Кобзареві» та ювілейна з портретом Т. Шевченка (у співавторстві; 1964 р.).

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

 

     У колекції Національного музею українського народного декоративного мистецтва зберігається ще одна робота митця з циклу шевченкіани. Це скульптурна композиція «Пам’яті Кобзаря» 1964 року виконання (Інв. №№ ФР – 4385, 4386). Складають її два скульптурні зображення: кобзаря, що натхненно виконує пісню, та хлопчика-поводиря.

     Образ народного співця зустрічаємо чи не в кожному творі Т. Шевченка, адже сам поет з великою шаною ставився до творчості кобзарів, вбачав у них мужніх і вірних слуг народу, що своїми думами піднімали національний дух українців.

     Тонко і правдиво передає М. С. Трегубов образ кобзаря: літній чоловік сидить, схрестивши ноги, грає на бандурі, обличчя його звернене вгору, з уст ніби лунає задумлива пісня. Хлопчик зображений на повний зріст, зі злегка нахиленою праворуч головою, з брилем у правій руці. В точній прорисовці найдрібніших деталей скульптур відчувається прагнення автора не тільки досягти максимальної реалістичності у зображенні, а й надати твору глибоко емоційного, настроєвого характеру.

     Разом з іншими високохудожніми творами Миколи Трегубова композиція «Пам’яті Кобзаря» є яскравим прикладом високого професіоналізму митця, помноженого на знання та велику повагу до здобутків національної культури.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.


 

 

 

 Вчитель. Заслужений художник України Трегубов Микола Семенович.

 Ескіз. Картон, олія.

 Худ. А.Г.Шевченко, 1976 р.

     Твори М. С. Трегубова з колекції Національного музею українського народного декоративного мистецтва, а це більше 30 окремих предметів, сервізів, композицій, впродовж багатьох років є окрасою постійно діючої експозиції та численних виставок, що відбуваються у музеї

Світлана Яценко

 

На початок





ПочатокМикола Трегубов. Скульптурна композиція «Пам’яті Кобзаря»


© 2014 Національний музей українського народного декоративного мистецтва: Умови використання матеріалів