Початок ->Виставки ->Дивовижний світ скляної пластики Альберта Балабіна

Дивовижний світ скляної пластики Альберта Балабіна

Усі представлені виставки

     У залах Національного музею українського народного декоративного мистецтва представлено розширену експозицію творів видатного українського художника А. Балабіна до 80-річчя від дня народження. Це скульптурні та експериментальні композиції зі скла та кришталю.

     Народився Альберт Григорович Балабін 19 листопада 1934 року в містечку Плавськ Московської області Російської Федерації. Професійну освіту здобув у Ленінградському художньо-промисловому училищі ім. В. Мухіної (відділення скла). Майстерністю видувальника оволодів на склозаводі «Нєман» (Білорусь). У 1963 році А. Балабін переїжджає в Україну і працює спочатку на Керченському склотарному заводі, а згодом на Київському заводі художнього скла.

     


Народний художник України Альберт Балабін (1934–2004)   


Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

     Мистецтво А. Балабіна – явище унікальне. Він однаково майстерно працював як художник, створюючи ескізи своїх майбутніх творів, і як майстер-склодув, втілюючи образи в матеріалі, віртуозно володіючи склодувною трубкою і пінцетом, ножицями і щипцями для обробки скла. На відміну від багатьох інших художників, він самостійно, без допомоги майстрів-склодувів, здійснював задумані проекти, створював унікальні зразки, які належать до раритетних. Колекція нашого музею нараховує понад 120 високохудожніх авторських творів кінця 1960-х – початку 1990-х років.

     Творчий доробок А. Балабіна багатогранний. Це анімалістична скульптура, пластичні об’єми, декоративно-просторові композиції. Втілюючи свої задуми, митець надавав великого значення пропорціям, загальному силуету, чим досягав органічного злиття художньої ідеї та пластичної форми. У своїй творчості звертався до скарбниці українського народного мистецтва, зокрема гутництва XVII–XVIII ст., українського фольклору. Так, скульптура «На базар», композиції «Українські козаки», «Слов’янська казка», «Українські байки» одухотворені добрим і соковитим народним гумором. Художник оспівував красу морських глибин («Кораловий риф») і нерозривний зв’язок людини з природою («Флора», «Фламінго», «Птах») звертався до античного мистецтва («Фенікс», «Кентаври»). Особливе місце в творчості майстра займала оголена натура – один із основних мотивів скульптури малих форм. Художник створив проникливі образи, милуючись красою людського тіла, стверджуючи його одухотворену красу. Високою професійною майстерністю позначені вишукані скульптури «Три грації», «Торси», «Ніка», «Та, що біжить хвилями», «Дафна». Пластичною мовою скла митець володів віртуозно, створював, здавалося, неможливе, кожного разу знаходив неповторне рішення, котре найкращим чином втілювало його творчу ідею. Анімалістичні твори «Бик», «Павич», «Півень», «Яки», «Дельфіни», «Морські леви», «Родина бегемотів», «Акули» знаменували новий етап творчого пошуку майстра, невичерпних можливостей скляної гарячої маси.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Скульптура «Павич». 1970 р.
Кольорове і безбарвне скло, витягування, ліплення.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Скульптура «Півень». 1970 р.
Кольорове і безбарвне скло, видування, ліплення.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Скульптура «Фенікс». 1974 р.
Кольорове і безбарвне скло, видування, витягування, ліплення.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Скульптура «Війна». 1980 р.
Кольоровий кришталь, видування, рифлення, кракле.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Скульптурна композиція «Українські козаки». 1972 р.
Кольорове скло, видування, ліплення.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Скульптурна композиція «Українські байки». 1991 р.
Кольоровий кришталь, видування, ліплення.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

Скульптурна композиція «Фламінго». 1987 р.
Кольоровий і безбарвний кришталь, видування.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

     Важливим фактором у роботі художника був колір. Він застосовував багату кольорову палітру: від прозорих акварельних – до насичених тонів; прагнув якнайповніше виявити барвисту гру скла, його відтінків і відблисків; особливої уваги надавав безбарвному кришталю.

     Керівники нашої держави замовляли Київському заводу художнього скла сувеніри і подарунки для відомих світових і вітчизняних осіб, які доручали виготовляти Альберту Балабіну, а саме для І. Ганді, Ф. Кастро, Т. Блера, Дж. Буша-старшого, Л. Кравчука, О. Блохіна. Майстром для фойє Московського художнього академічного театру була створена скляна скульптура «Чайка».

     


   

   Скульптурна композиція «Кінь-Вогонь». 1985 р.
Кольоровий і безбарвний кришталь, видування, різьблення, ліплення, рифлення.


     Альберт Балабін плідно працював і в галузі архітектурно-просторових композицій, які і нині прикрашають павільйони Національного виставкового центру України. Це композиція «Флора», фонтани «Застигла вода», «Зоряний», «Квітуче дерево». Виконані з кольорового і безбарвного кришталю, вони гармонійно поєднуються з оточуючим інтер’єром і створюють єдине ціле.

     Художнє скло А. Балабіна високо цінується завдяки оригінальності задуму та бездоганному технічному виконанню. Його твори зберігаються в музеях і приватних колекціях Італії, Франції, США, Німеччини, Японії. Він брав участь у найпрестижніших виставках і промислових ярмарках як в Україні, так і за її межами, був учасником Міжнародних симпозіумів гутного скла, які проводились у Львові.

     Експозиція творів художника є даниною пам’яті і глибокої шани до Великого Майстра.


В заголовку – декоративна пластика «Птах». 1975 р. Безбарвний кришталь, кольорова нитка, видування.

Тетяна Нечипоренко
Content-type: text/html CGI Error

CGI Error

Cannot open file 'msid_DB': No such file or directory


На початок





Початок ->Виставки ->Дивовижний світ скляної пластики Альберта Балабіна


© 2014 Національний музей українського народного декоративного мистецтва. Умови використання матеріалів