Триколенко О. В.  Картина-портрет «Пам’яті Ольги Рапай-Маркіш»


ПочатокПроект "Експонат місяця": О. В. Триколенко. Картина-портрет «Пам’яті Ольги Рапай-Маркіш» (березень 2015 р.)

Усі експонати

     Експонатом березня 2015 року визначено картину-портрет О.В.Триколенко «Пам’яті Ольги Рапай-Маркіш»

     Музейним експонатом березня визначено картину заслуженого діяча мистецтв України Триколенко Ольги Вікторівни «Пам’яті Ольги Рапай-Маркіш».

     Картина присвячена видатній українській художниці-керамістці Ользі Петрівні (Перецівні) Рапай-Маркуш.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

 

     Ольга Рапай – донька письменника, драматурга і поета Переца Маркіша – народилася 1 серпня 1929 року. Під час ІI світової війни поет — лауреат Ленінської премії — був членом президії Єврейського антифашистського комітету. У 1948 році його заарештували і через чотири роки, у 1952-му, розстріляли. Ольгу, студентку Київського художнього інституту, засудили на 10 років заслання як «члена сім’ї зрадника Батьківщини». Смерть Сталіна скоротила термін; після 2-х років, проведених за Абаканом (на Алтаї), Ольга повернулася до Києва. У 1956 році закінчила факультет скульптури Київського художнього інституту і була запрошена на посаду скульптора-фарфориста на Київський кераміко-художній завод. Художниця згадувала: «Отак відбулася зустріч із керамікою, яка визначила подальше життя. Керамічна маса, колір, вогонь, фантастичні перетворення, що відбувалися у печі під час випалу – все те було для мене мало не дивом».

     Створені О. Рапай фарфорові скульптури становлять окрему сторінку вітчизняної пластики малих форм. З 1956 по 1965 рік нею було створено понад 70 фарфорових фігурок, які здобули визнання в Україні і в усьому світі. На творчості О. Рапай позначився вплив як західних художників – П. Пікассо, А. Модільяні, так і українських народних майстрів. Перейшовши на творчу роботу при Художньому фонді м. Києва, художниця працювала в галузі станкової декоративної скульптури та монументальної кераміки. За 30 років праці у Художньому фонді Ольга Рапай виконала низку великих екстер’єрних та інтер’єрних панно для багатьох київських будівель, зокрема ансамблю дитячої бібліотеки на Нивках, Інституту фізіології, Інституту ботаніки, Будинку державних художніх колективів на бульварі Т.Шевченка, готелю «Братислава» та інших. ЇЇ твори зберігаються у приватних та державних колекціях України. У Національному музеї українського народного декоративного мистецтва знаходиться біля трьох десятків творів видатної художниці. Дві композиції – «Арлекіни» та «Сурмачі» – представлені у постійно діючій експозиції музею.

     Відома київська художниця Ольга Вікторівна Триколенко, надихнувшись оптимістичною, сповненою сміху і гумору декоративною творчістю О.Рапай, створила полотно «Пам’яті Ольги Рапай-Маркіш».

     О. В. Триколенко – член Національної Спілки художників України з 1994 р., член Національної Спілки театральних діячів України з 2008 р. Є автором багатьох монументальних та живописних творів, учасником всеукраїнських та інших художніх виставок.

     На масштабному (110х150) полотні О. Триколенко зобразила портрет Ольги Рапай, а також героїв її керамічних творів. Крім того, тут присутні твори українського народного мистецтва. Взагалі, в картині багато культурологічних цитат, навіть колорит працює на створення ремінісценцій з декоративним мистецтвом. На передньому плані – зображення композиції О. Рапай «Арлекіни».

     Віддаючи данину світлої пам’яті прекрасної художниці та чудової жінки Ольги Петрівни Рапай, Національний музей українського народного декоративного мистецтва визначив експонатом березня 2015 р. картину О. В. Триколенко.

     

Ольга Єрмак

     

 

На початок





ПочатокПроект "Експонат місяця": О. В. Триколенко. Картина-портрет «Пам’яті Ольги Рапай-Маркіш» (березень 2015 р.)


© 2015 Національний музей українського народного декоративного мистецтва: Умови використання матеріалів