Гобелен І.С. та М.Т. Литовченків «Т.Г. Шевченко і Україна»


ПочатокДекоративне кришталеве блюдо «Реве та стогне Дніпр широкий»

Усі експонати











































Проект «Музейний експонат місяця» 2014 року
присвячений 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка

     Експонатом квітня 2014 р. визначено декоративне кришталеве блюдо «Реве та стогне Дніпр широкий». 1963 р.

     Автор твору – Іван Григорович Аполлонов – народний художник України, який тривалий час працював на Київському заводі художнього скла. Народився у 1933 році на Полтавщині. Творчість Івана Аполлонова значно розширює наше уявлення про можливості та художню виразність виробів зі скла. Він зробив вагомий внесок у створення власного стильового напрямку, котрий визначають сьогодні як «київське художнє скло». Діапазон творчості Івана Аполлонова доволі широкий: від унікальних творів, декоративних предметів для інтер’єра, скульптурних композицій, експериментальних робіт у різноманітних матеріалах – до зразків масових, серійних, у тому числі й побутового посуду.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

 

     Іван Аполлонов почав свою самостійну творчу діяльність на початку 1960-х років. Це був період, коли в галузі декоративно-ужиткового мистецтва на перший план були висунуті практичні вимоги естетизації навколишнього середовища, підвищення художнього рівня виробів, всебічного оволодіння технічними та декоративними властивостями матеріалу. Це був час сміливих експериментів та пошуків.

    З плином часу Іван Аполлонов почав виявляти все більший інтерес до класичної української літератури. Поезія Тараса Шевченка надихнула його на створення багатьох цікавих робіт. Серед них і кришталеве блюдо «Реве та стогне Дніпр широкий...», яке автор створив під впливом одного з ранніх творів поета – балади «Причинна». Цікаво те, що блюдо Івана Григоровича – це також одна з ранніх робіт художника.

    Блюдо «Реве та стогне Дніпр широкий» виконане з безбарвного кришталю за допомогою таких технічних прийомів як різьблення, гравірування та шліфування. На ньому вигравірувано перший рядок з балади Тараса Григоровича Шевченка «Причинна», написаної орієнтовно в 1837 році в Петербурзі.

    Дивлячись на цю роботу, переймаєшся елегійно-ліричним і водночас урочистим настроєм. Емоційне багатство досягнуте в ній завдяки широкій гамі поетичних асоціацій. В інтерпретації художника балада Т. Г. Шевченка веде нас у світ краси поетичних образів, сприймається по-новому. Автору вдалося надзвичайно динамічно зобразити тривожний стан природи, що описується у баладі:

«Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма...»

    У 1964 році разом з іншими роботами блюдо отримало одну з перших премій на Республіканському конкурсі, присвяченому 150-річчю від дня народження великого Кобзаря.

Текст: Лейлі Мамедова
Фото: Валеріан Скибінський

 

На початок





ПочатокДекоративне кришталеве блюдо «Реве та стогне Дніпр широкий»


© 2014 Національний музей українського народного декоративного мистецтва: Умови використання матеріалів