Гобелен І.С. та М.Т. Литовченків «Т.Г. Шевченко і Україна»


ПочатокГобелен І.С. та М.Т. Литовченків «Т.Г. Шевченко і Україна»

Усі експонати











































Проект «Музейний експонат місяця» 2014 року
присвячений 200-річчю від дня народження Т. Г. Шевченка

     Експонатом березня 2014 р. визначено гобелен І.С. та М.Т. Литовченків
«Т.Г. Шевченко і Україна»

     1960-ті роки стали порою розквіту українського гобелену. На відміну від 1920-40-х років, коли над створенням тематичних килимів працювали переважно художники станкового живопису, в цей час у царині гобелену починають творити митці монументального і декоративного мистецтва. Їхні твори набувають рис умовності та стилізації. Невичерпним джерелом натхнення для художників цього періоду стають традиційні українські килими.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

 

     Одними з перших почали створювати гобелени «нової хвилі» художники-монументалісти – подружжя Іван Семенович (1921-1996) та Марія Тихонівна (1927 р.н.) Литовченки. Їхній творчий союз згодом був увінчаний високими званнями заслуженого діяча мистецтв України, академіка Академії архітектури – для нього, заслуженого художника України – для неї. І найвища нагорода України – Державна премія імені Тараса Шевченка – для обох, у 1998 році. На жаль, Іван Семенович одержав цю нагороду посмертно.

Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

 

--> Натисніть, щоб одержати збільшене зображення.

 

     За словами Наталі Литовченко, доньки, її батько був «людиною з національним відчуття і почуттям боротьби». Тому всі твори художників глибоко національні і за формою, і за змістом. Одне з чільних місць у творчості Литовченків посідає килим «Т.Г.Шевченко і Україна», виконаний у 1960 році.

     На широкому полі килима розгорнені події з різних періодів історії України. Ці зображення є продовженням орнаменту, майже зливаючись з ним за ступенем стилізації. Уособленням України є дві великі фігури жінок у національному вбранні. І наймасштабнішим виглядає погрудне зображення Т.Г.Шевченка. Кольоровими домінантами твору виглядають використані у різних варіантах сполучення блакитного і жовтого кольорів. У килимі художники втілили своє філософське осмислення життя народу, його силу і слабкість, тому і в наш героїчний та доленосний для України час заклик цього гобелену залишається актуальним для багатьох українців.

     У подальші роки, розвиваючи власний творчий метод та творчу манеру, Литовченки створили багато високохудожніх творів як громадянсько-романтичного так і поетично-ліричного звучання.

     Гобелени Івана та Марії Литовченків – це визначне явище в українському народному декоративному мистецтві, вони складають невід’ємну частку золотого фонду національної культури.

Ольга Єрмак
Фото Людмили Тихонової
 
Для широкоформатного фону сторінки використані фотоработи
Анатолія Односума та g-r-i-b-n-i-k

 

На початок





ПочатокГобелен І.С. та М.Т. Литовченків «Т.Г. Шевченко і Україна»


© 2014 Національний музей українського народного декоративного мистецтва: Умови використання матеріалів