Супова ваза від чайно-столового сервізу з монограмою «LK» 1815 року


ПочатокСупова ваза від чайно-столового сервізу з монограмою «LK» 1815 року

Усі експонати
























Проект 2013 року “Музейний експонат місяця”

     Експонатом жовтня 2013 р. визначено супову вазу від чайно-столового сервізу з монограмою «LK» 1815 року.

     Пам’ятка була виготовлена на Корецькому фарфоровому заводі, який діяв у 1784–1831/1832 роках у містечку Корець Новоград-Волинського повіту Волинської губернії (нині – Корецький район Рівненської області). Фарфоро-фаянсова мануфактура була заснована відомим аристократом, польським магнатом, державним діячем Речі Посполитої Юзефом Клеменсом Чарторийським (1740–1810).

 

     Поступово підприємство розвинулось у великий виробничий центр українського фарфору та фаянсу. Тут продукували вироби для родовитих і заможних замовників у ХІХ столітті. Вироби створювали відповідно до тогочасної європейської моди та смаків. У результаті багаторічної праці технологів, модельників, художників сформувалися певні особливості корецької порцеляни, що стали стилетворчими для всієї української тонкої кераміки.

     Ще за період керівництва засновника фабрики Ю. Чарторийського розроблялися сервізи, в яких намагались опанувати мистецтво створення форм фарфору та фаянсу за зразками європейських аналогів відомих фабрик. Випускалися столові, кавові, чайні сервізи та поштучні вироби протягом 1807-1820-х років.

     Найбільш цікавою є унікальна сервізна група виробів Корецької фарфоро-фаянсової мануфактури з монограмою «LK» в гербовому щиті, що датується 1815 роком. Ваза для льоду, прикрашена ручками у вигляді цапиних масок, та інші предмети (чарки, тарілки, соусники) зберігаються в Національному музеї Варшави. Вони марковані сигнатурою, виконаною золотом, і хронограмою «815».

 
Фрагмент накривки з монограмою

     У колекції Національного музею українського народного декоративного мистецтва зберігається інша частина сервізу з цією ж монограмою – чайник, кавник, блюдо овальне та ваза для супу. Остання маркована написом «Korzec.», нанесеним золотом.

     На прикладі даної пам’ятки бачимо художньо-стильову єдність форми і декору з повагою до білизни порцеляни. Форма, побудована за законами золотого перерізу і складної гармонії, має цільну конструкцію, позбавлену додаткових членувань.

     Супова ваза оздоблена фризовим орнаментом зі стилізованого виноградного листя, виконаним розписом золотом по верхній частині чаші та краю накривки. Пам’ятка прикрашена і ліпним декором: ручками у вигляді чоловічих маскаронів з бородами та пластично промодельованим завершенням накривки – веретеноподібним флероном, який прикрашено золотом.

 
Фрагмент. Ручка з маскаронами.

     За аналогічною формою цього ж фасону в іншому розписі стало відомо, що подібні моделі встановлювалися на підставку-подіум. Варто зауважити, що супова ваза з монограмою «LK» під час Другої світової війни разом із іншими творами колекції НМУНДМ була вивезена до Німеччини. У 1947–1948 роках переважну частину викрадених цінностей було повернуто до України, на жаль, значну кількість у вигляді уламків.

     Завдяки копіткій праці реставратора Коваленко Т. В. у 2007 р. пам’ятці повернули її первинний вигляд. Після того супова ваза експонувалася на виставках «Повернені із забуття» (2006) та «Музейні раритети» (2009).

     Серед усіх виробів фарфоро-фаянсових заводів Волині ХІХ ст. ця пам’ятка є однією із найбільш цінних в усьому Музейному фонді України.

Анна Титаренко
Фото: М.Андреєв (1) та Анна Титаренко

 

На початок





ПочатокСупова ваза від чайно-столового сервізу з монограмою «LK» 1815 року


© 2013 Національний музей українського народного декоративного мистецтва: Умови використання матеріалів